Wciornastki - jedne najczęsciej występujących szkodników roślin doniczkowych. Są to drobne owady, mające wydłużony kształt (stąd potocznie mówi się na nie "przecinki"), robiące duże spustoszenie w roślinach. Najłatwiej je zidentyfikować dzięki czarnym kropkom (ich odchodom) na liściach. W przypadku trzykrotek można zauważyć jeszcze skęcanie / zniekształcenie młodych liści i uschnięte fragmenty liści (na nich najbardziej widać odchody).
Poniżej przedstawiam listę środków ochrony roślin do walki z wciornastkami (oprysk i podlanie należy wykonać na wszystkich roślinach w pomieszczeniu i powtórzyć kilkukrotnie w odstępach ok. tygodnia).
Insektycydy do podlania i oprysku (0,4 g / 1 l wody do oprysku, 1,5 g / 1 l wody do podlania):- Mospilan 20 SP (acetamipryd),
- Kobe 20 SP (acetamipryd),
- Lanmos 20 SP (acetamipryd),
- Asset (acetamipryd),
- Sekil 20 SP (acetamipryd),
Uwaga: Przypominam, że Polysect 005 SL (zawierający acetamipryd) nie jest dostępny w sprzedaży. Na jego miejsce (z łudząco podobnym opakowaniem) pojawił się Polysect Naturen, który ma zupełnie inny skład (więcej informacji <<tutaj>>).
Insektycydy do oprysku:- Sanium System (flupyradifuron) - 4 ml na 1 litr wody,
- Karate Zeon 050 CS (lambda-cyhalotryna) - 0,4 ml na 1 litr wody,
- SpinTor 240 SC (spinosad) - 1 - 2 ml na 1 litr wody,
- CyperKill Max 500 EC (cypermetryna) - 0,08 - 0,4 ml na 1 litr wody,
- Deltam / Decis Ogród 015 EW (deltametryna) - 0,75 ml na 1 litr wody,
- Delmetros 100 SC (deltametryna) - 0,08 ml na 1 litr wody,
- Safran 018 EC (abamektyna) - 0,5 ml na 1 litr wody,
- Grot 18 EC (abamektyna) - 0,5 ml na 1 litr wody,
- NeemAzal T/S (azadyrachtyna A) - 1,5 ml na 1 litr wody.
Naturalne sposoby:
Swirski Ulti-Mite to saszetki z drapieżnymi roztoczami, które zwalczają wciornastki i mączliki na roślinach. Są bezpieczne dla człowieka i nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. Żerują wyłącznie na roślinach, a po zwalczeniu szkodników ich populacja zamiera. Saszetkę trzymamy za papierową zawieszkę (nie zgniatamy folii) i nie rozcinamy (z przodu jest mały otwór w folii, przez który będą wychodziły roztocza). Saszetkę po otrzymaniu zawieszamy na łodydze, liściu, drabince, itp. Drapieżne roztocza są szczególnie polecane jako profilaktyka i dodatkowo po zastosowaniu środków chemicznych (tylko musmy pamiętać o zachowaniu okresu karencji).
W sklepach są dostępne jeszcze naturalne (bezpieczniejsze) środki do walki ze szkodnikami, ale więcej informacji o nich <<tutaj>>.
Uwaga: Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności (m.in. rękawiczki i odzież ochronna). Oprysk najlepiej wykonywać wieczorem (warto sprawdzić na etykiecie w jakich temperaturach oprysk działa najskuteczniej). I na koniec - nie zamykajmy roślin po oprysku w workach (takie wsadzanie rośliny do worka osłabi wchłanianie środków przez roślinę).
Jeśli macie wyraźne zdjęcia wciornastków lub innych szkodników, to zapraszam do kontaktu. Chętnie opublikuję tutaj zdjęcia, aby ułatwić innym osobom rozpoznanie szkodnika.