Wciornastki

Wciornastki - jedne najczęsciej występujących szkodników roślin doniczkowych. Są to drobne owady, mające wydłużony kształt (stąd potocznie mówi się na nie "przecinki"), robiące duże spustoszenie w roślinach. Najłatwiej je zidentyfikować dzięki czarnym kropkom (ich odchodom) na liściach. W przypadku trzykrotek można zauważyć jeszcze skęcanie / zniekształcenie młodych liści i uschnięte fragmenty liści (na nich najbardziej widać odchody).

Poniżej przedstawiam listę środków ochrony roślin do walki z wciornastkami (oprysk i podlanie należy wykonać na wszystkich roślinach w pomieszczeniu i powtórzyć kilkukrotnie w odstępach ok. tygodnia).

Insektycydy do podlania i oprysku (0,4 g / 1 l wody do oprysku, 1,5 g / 1 l wody do podlania):

Uwaga: Przypominam, że Polysect 005 SL (zawierający acetamipryd) nie jest dostępny w sprzedaży. Na jego miejsce (z łudząco podobnym opakowaniem) pojawił się Polysect Naturen, który ma zupełnie inny skład (więcej informacji <<tutaj>>).

Insektycydy do oprysku:

Naturalne sposoby:
Swirski Ulti-Mite to saszetki z drapieżnymi roztoczami, które zwalczają wciornastki i mączliki na roślinach. Są bezpieczne dla człowieka i nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. Żerują wyłącznie na roślinach, a po zwalczeniu szkodników ich populacja zamiera. Saszetkę trzymamy za papierową zawieszkę (nie zgniatamy folii) i nie rozcinamy (z przodu jest mały otwór w folii, przez który będą wychodziły roztocza). Saszetkę po otrzymaniu zawieszamy na łodydze, liściu, drabince, itp. Drapieżne roztocza są szczególnie polecane jako profilaktyka i dodatkowo po zastosowaniu środków chemicznych (tylko musmy pamiętać o zachowaniu okresu karencji).
W sklepach są dostępne jeszcze naturalne (bezpieczniejsze) środki do walki ze szkodnikami, ale więcej informacji o nich <<tutaj>>.

Uwaga: Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności (m.in. rękawiczki i odzież ochronna). Oprysk najlepiej wykonywać wieczorem (warto sprawdzić na etykiecie w jakich temperaturach oprysk działa najskuteczniej). I na koniec - nie zamykajmy roślin po oprysku w workach (takie wsadzanie rośliny do worka osłabi wchłanianie środków przez roślinę).

<< ściągnij grafikę w oryginalnym rozmiarze >>

Jeśli macie wyraźne zdjęcia wciornastków lub innych szkodników, to zapraszam do kontaktu. Chętnie opublikuję tutaj zdjęcia, aby ułatwić innym osobom rozpoznanie szkodnika.