Poradnik

Spis treści:
Artykuły:

Podstawy pielęgnacji

Wiele osób na grupach roślinnych zamieszcza zdjęcie swojej trzykrotki z pytaniem "Co jej jest?". Najczęściej jest to wina błędów w pielęgnacji, więc przed zamieszczeniem takiego postu, warto sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy doniczka ma odpływ? Trzykrotki sadzimy obowiązkowo do doniczek z odpływem. Jeśli chcemy ją dodatkowo umieścić w osłonce, to pamiętajmy, że osłonka musi być większa, aby zapewnić cyrkulację powietrza.
  • Jakie ma podłoże? Ziemia uniwersalna nie jest uniwersalna. Trzykrotki potrzebują przepuszczalnego podłoża, najlepiej sprawdzi się dobrej jakości ziemia z perlitem (więcej <<tutaj>>).
  • Jakie ma stanowisko? Trzykrotki lubią światło (nie wszystkie lubią bezpośrednie słońce, oczywiście tutaj wiele zależy od gatunku). Jeśli postawimy taką roślinę w głębi pokoju to nie mamy co liczyć na to, że będzie pięknie rosła (zwłaszcza, że te najpopularniejsze odmiany mają wariegację). A już nie mówiąc o okresie zimowym, gdy nawet na parapetach jest niewiele słońca (warto wtedy zainwestować w dodatkowe oświetlenie).

Warto również pamiętać, że to tylko roślina i nie wszystkie listki są idealne. Mogą np. uschnąć dolne liście w odmianach, które wymagają częstszego odmładzania albo liść, przy krórym rośnie nowa gałązka.


Podlewanie od góry i zraszanie

W internecie często można przeczytać, że woda na liściach szkodzi trzykrotkom i powoduje plamy. To nieprawda! Trzykrotki można zraszać i normalnie podlewać od góry. Samo zraszanie nie szkodzi trzykrotkom i nie powinny się pojawić plamy jeśli:

  • trzykrotka jest zdrowa i nie ma szkodników,
  • nie będziemy wystawiać mokrej rośliny na słońce (zraszamy najlepiej wieczorem, aby roślina mogła wyschnąć),
  • odpowiednio przesuszymy podłoże (takie zraszanie traktujemy jak podlewanie; nie podlewamy rośliny równocześnie ze zraszaniem),
  • mamy dobrą wentylację i odpowiednią temperaturę.

Dotyczy to również trzykrotek o włochatych liściach. Do podlewania i zraszania używam przegotowanej i odstanej wody. Przy sprzyjającej pogodzie możemy wystawić trzykrotki na balkon albo do ogrodu - musimy tylko pamiętać, aby je stopniowo przyzwyczaić do tego.

Poniżej filmiki Agnieszki Napiórkowskiej ze zraszania trzykrotek (i innych Commelinaceae):



Jak zadbać o trzykrotkę zakupioną w sklepie?

Profilaktyczny oprysk i kwarantanna
Każdej nowej roślinie, którą przynosimy do domu (a już zwłaszcza ze sklepu) powinniśmy wykonać profilaktyczny oprysk oraz odizolować ją od reszty roślin na kilka tygodni.

Przesadzenie
Trzykrotki przesadzamy do przepuszczalnego podłoża dobrej jakości. Powinniśmy dobrze sprawdzić korzenie, bo zdarza się, że korzenie zaplątane są w koszyczek albo siateczkę. Pamiętajmy, aby doniczka docelowa miała odpływ.

Podlewanie
Podlewamy, gdy podłoże przeschnie (ilość wody i częstość podlewania zależy od odmiany, podłoża, wielkości doniczki oraz stanowiska).


Jaką doniczkę wybrać?

Najważniejsze jest, aby doniczka miała odpływ. Może to być doniczka produkcyjna, doniczka ozdobna, misa lub plastikowa osłonka, ale z wywierconymi otworami. Otwory najłatwiej zrobić nagrzanym na palniku gwoździem. Pamiętajmy, aby nie umieszczać doniczek w mocno przylegających osłonkach!


Jakie podłoże do trzykrotek?

Podłoże do trzykrotek powinno być przepuszczalne. Najlepiej sprawdza mi się dobrej jakości ziemia (np. Plagron Light-Mix albo Canna Terra Professional) z perlitem.


Czy drabinka jest potrzebna?

Większość trzykrotek to odmiany zwisające, dlatego warto dodać drabinkę, jeśli chcemy, aby trzykrotka dłużej pięła się w górę. Wiele osób poleca drabinki firmy Prosperplast.