Q&A (pytania i odpowiedzi)

Ukorzenianie roślin z trzykrotką?
Czytałam wiele razy opinie, że aby szybciej ukorzenić jakąś szczepkę sadzonkę w wodzie, należy dodać świeżo uciętą gałązkę trzykrotki. Nie znalazłam naukowego potwierdzenia tej teorii. Wiele osób pisze, że chodzi o hormony wzrostu wytwarzane przez trzykrotki. Przyznam, że raz próbowałam tego sposobu, ale się nie sprawdził, więc nie sprawdzałam ponownie. Jednak wiele osób twierdzi, że sposób ten działa.

Dlaczego moja trzykrotka kupiona w sklepie zaczyna się wyciągać, a liście robią się większe?
Sprzedawane w sklepach trzykrotki często są potraktowane regulatorami wzrostu (inaczej hormonami wzrostu albo skarlaczami). Stosuje się taki zabieg, aby roślina miała zwartą formę i ładnie wyglądała w sklepie. Po jakimś czasie roślina zaczyna się "wybudzać" z wpływu chemii i coraz bardziej przypomina naturalnie rosnącą odmianę, czyli najczęściej przerwy między kolejnymi liśćmi zaczynają się zwiększać, a liście rosnąć. Wyciągnie się rośliny może być również spowodowane małą ilością światła.
A teraz spójrzcie na zdjęcie poniżej. Obie rośliny to Callisia gentlei var. elegans i zostały kupione w tym samym sklepie. Jedyną różnicą jest to, że roślina u góry została kupiona kilka miesięcy wcześniej i ma w sobie znacznie mniej hormonów wzrostu.


Czy wszystkie zamieszczone tutaj rośliny to trzykrotki?
Nie. Trzykrotkami są jedynie rośliny, których nazwa zaczyna się od Tradescantia. Pozostałe rośliny, to ich "kuzyni", czyli rośliny, które podobnie jak trzykrotki należą do rodziny Commelinaceae. Nazwa strony to trzykrotki.com (chociaż dotyczy całej rodziny Commelinaceae), żeby łatwiej było zapamiętać 😉

Czy moja trzykrotka to Quadricolor?
Jeśli trzykrotka była kupiona w sklepie, to prawdopodobnie jest to Tradescantia mundula variegated, która została źle podpisana. Prawdziwa Quadricolor, czyli Tradescantia zebrina 'Quadricolor' należy do gatunku zebrina i posiada charakterystyczne dla tego gatunku liście. Aktualnie można ją kupić jedynie od prywatnych kolekcjonerów.
Poniżej porównanie: Tradescantia mundula variegated (po lewej) i Tradescantia zebrina 'Quadricolor' (po prawej).


Jaka to odmiana: zebrina, purple passion czy pink joy?
Możecie się śmiać, ale jest to pytanie, które sama zadałam na lokalnej grupie jak chciałam zidentyfikować swoją pierwszą trzykrotkę ponad rok przed założeniem tej strony. Próbowałam porównać swoją trzykrotkę do zdjęć zamieszczonych w najpopularniejszych kwiaciarniach internetowych, ale okazało się to błędem, ponieważ sklepy posługują się często nazwami handlowymi, jak purple passion i pink joy (więcej na temat nazw handlowych możecie przeczytać <<tutaj>>). Natomiast zebrina jest nazwą gatunku, a nie odmiany.

Weźmy dla przykładu Tradescantia zebrina 'Burgundy'
nazwa rodzaju: Tradescantia,
nazwa gatunku: zebrina,
nazwa odmiany: 'Burgundy'.

Inny przykład Callisia repens 'Gold'
nazwa rodzaju: Calllisia,
nazwa gatunku: repens,
nazwa odmiany: 'Gold'.

Dla osób, które nadal tego nie widzą przygotowałam diagram (to jest jedynie schemat, nie udałoby mi się zamieścić tutaj wszystkich odmian).


Dlaczego przy niektórych trzykrotkach nazwa gatunku = nazwa odmiany?
Odmiany o zielonych liściach często nie mają swojej oddzielnej nazwy i są nazywane nazwami gatunków. Callisia repens, Tradescantia zanonia, Tradescantia spathacea i wiele innych są nazwami gatunków, ale mówimy o nich również jako o odmianie o zielonych liściach.